Ważne informacje o Fundacji Rodzina

FUNDACJA RODZINNA – NOWATORSKIE ROZWIĄZANIE SUKCESYJNE W PRAWODAWSTWIE POLSKIM.

Skontaktuj się z nami

Fundacja Rodzinna - sukcesja firm rodzinnych

Ustawa o fundacji rodzinnej weszła w życie w dniu 22 maja 2023 r. Fundacja rodzinna to instytucja, która umożliwia przedsiębiorcom prowadzącym firmy rodzinne funkcjonowanie i rozwijanie się w perspektywie wielopokoleniowej. Zgodnie z definicją ustawową Fundacja Rodzinna zostaje utworzona przez Fundatora w celu gromadzenia mienia, a także zarządzania nim w interesie Beneficjentów oraz spełniania świadczeń na ich rzecz. Fundacja rodzinna to sposób na sukcesję, którą fundator przeprowadza tylko raz na wiele pokoleń. Fundacja ma zapewnić pozostawienie firm rodzinnych w rękach rodzin (lub innych, wybranych przez fundatorów osób) bez obawy o ich rozdrobnienie czy rażącą zmianę przyjętej polityki i biznesowych celów.

Fundator

fundatorem jest osoba, która ustanawia fundację rodzinną. Może nim być wyłącznie osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Co do zasady, fundacje rodzinne mogą być ustanowione przez więcej niż jednego fundatora, co jednak nie dotyczy tych z nich, które zostały ustanowione na podstawie testamentu. Jeżeli fundacja rodzinna ma więcej niż jednego fundatora, wykonują oni swoje prawa i obowiązki wspólnie, chyba że statut stanowi inaczej. Co istotne, prawa i obowiązki fundatora są niezbywalne, jednakże może on w statucie powierzyć wykonywanie swoich uprawnień innej osobie, określając jednocześnie jego zakres.

Beneficjentem

czyli osobą czerpiącą korzyści z utworzenia i funkcjonowania Fundacji poprzez otrzymywanie świadczenia – lub mienia w przypadku rozwiązania Fundacji, może być osoba fizyczna, np. Fundator wraz z członkami swojej rodziny, którzy zostali wpisani na Listę Beneficjentów Fundacji. Beneficjenta lub sposób jego określenia i zakres przysługujących beneficjentowi uprawnień określa statut. Ustawa o fundacjach rodzinnych dopuszcza, by Beneficjentem była także organizacja pozarządowa, o której mowa w przepisach ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Beneficjentami w fundacji rodzinnej mogą bowiem być także osoby całkowicie obce w stosunku do fundatora.

Swoboda w określeniu zasad działania Fundacji Rodzinnej

Niewątpliwą korzyścią fundacji jest jej statut, który może być w dużym stopniu swobodnie kształtowany przez fundatora – to on określa zasady jej działania, sposób zarządzania i nadzoru, a także celu, dla którego została stworzona i dla którego realizacji Fundacja będzie funkcjonować. Swoboda w kształtowaniu treści statutu pozwala fundatorowi, bez rozdrabniania majątku, zaplanować sukcesję tak, aby zgromadzony w fundacji majątek efektywnie pracował za życia fundatora, a w razie jego śmierci zabezpieczył zaplanowaną przez fundatora dystrybucję zysków do beneficjentów. Co więcej, z chwilą zarejestrowania do rejestru Fundacja rodzinna nabywa osobowość prawną, dzięki czemu w obrocie prawnym działa we własnym imieniu i na własną rzecz. Przyznanie osobowości prawnej fundacji rodzinnej pozwala na jej oderwanie od osoby fundatora. Zatem ma on możliwość wycofania się z aktywnego prowadzenia biznesu z jednoczesnym zapewnieniem sobie dochodów.

Zabezpieczenie i ochrona majątku

Majątek wniesiony do fundacji nie jest ani majątkiem prywatnym fundatora, ani majątkiem firmowym jego przedsiębiorstwa. Staje się majątkiem nieściągalnym i niepodlegającym ewentualnej egzekucji, która może być wszczęta w stosunku do fundatora. Zwrócić należ uwagę, że ochrona taka będzie obowiązywać jedynie w sytuacji, w której majątek do fundacji rodzinnej wniesiony zostanie jeszcze przed powstaniem zobowiązania fundatora względem wierzyciela.  Wyjątkiem będą tu tylko świadczenia alimentacyjne – moment ich powstania nie ma znaczenia dla możliwości prowadzenia egzekucji z majątku fundacji. Fundacja nie będzie odpowiadać za zobowiązania fundatora, które powstały po założeniu fundacji. Prawa fundatora nie podlegają zajęciu – nadal będą one przysługiwać podczas prowadzonej wobec niego egzekucji lub nawet jeśli ogłosi upadłość.

Dziedziczenie majątku

Fundacja rodzinna może być dobrym sposobem na zapewnienie środków finansowych na przyszłość dla osób, które dowolnie wskaże fundator (i nie muszą być to jego dzieci czy współmałżonek). Dzięki zmianom spadkobiercą fundatora będzie mogła zostać sama fundacja rodzinna i to w jej „ręce” skupiony zostanie cały jego majątek (np. nieruchomości, udziały w spółce kapitałowej i jednocześnie papiery wartościowe). Będzie to stan docelowy, który bez konieczności przeprowadzenia działu spadku pozwoli członkom jego najbliższej rodziny, będącym jednocześnie beneficjentami fundacji rodzinnej, na czerpanie realnych korzyści z tego majątku i to w perspektywie kilku pokoleń i co ważne na zasadach określonych przez fundatora z możliwością pominięcia zasad ustawowego dziedziczenia.

Korzystne opodatkowanie Fundacji rodzinnej

Jedną z najważniejszych korzyści z prowadzenia fundacji rodzinnej jest korzystne opodatkowanie, zwłaszcza gdy wniesiony majątek, fundator i beneficjenci znajdują się w kręgu najbliższej rodziny. Już na etapie zakładania fundacji rodzinnej można skorzystać z preferencji – wniesienie przez fundatora mienia do fundacji nie skutkuje opodatkowaniem podatkiem od podatków i darowizn, ani podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) i od osób prawnych (CIT).
W trakcie funkcjonowania fundacji jej bieżące dochody nie są opodatkowane CIT-em. Zwolnienie z CIT ma zastosowanie w przypadku, gdy fundacja rodzinna będzie prowadziła działalność gospodarczą, o ile zakres działalności gospodarczej mieści się w ramach przedmiotu opisanego w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej.

Kontakt

Jeśli jesteś zainteresowany założeniem fundacji rodzinnej lub masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego procesu, skontaktuj się z nami:

Telefon: +48 22 300 51 05
Fax: +48 22 300 51 06

Zapraszamy do współpracy! Pomóż swojej rodzinie już dziś, zabezpieczając jej przyszłość dzięki profesjonalnie założonej fundacji rodzinnej.

en_USEnglish